PAKIET KORZYŚCI

AbiGov to platforma low-code służąca do zarządzania procesami organizacji.

System przeznaczony jest do modelowania, zarządzania, optymalizacji 
i ciągłego doskonalenia procesów biznesowych oraz przeprowadzania symulacji procesów na podstawie danych z innych systemów

Historia platformy

Pierwotnie system został przygotowany dla Biura Rozwoju Organizacji Urzędu Miasta Wrocław. To dedykowane narzędzie dla zespołów dbających o rozwój organizacji i realizujących działania wewnętrzne w ramach ustalonych procesów.

Obecnie przy okazji współpracy z Urzędami Gmin i Miast z całej Polski, rozwijamy to narzędzie o dodatkowe funkcjonalności.

System przeznaczony jest do zarządzania procesowego organizacją 
z wykorzystaniem zaawansowanych funkcji modelera diagramów/schematów procesów w standardzie BPMN 2.0 oraz na zarządzanie zgłoszeniami od pracowników urzędu, którzy mają dostęp do systemu 
w celu tworzenia nowych i/lub usprawniania istniejących procesów wewnątrz organizacji.

Moduł analityki i statystyk pozwala monitorować takie parametry jak:

Opis systemu

System przeznaczony jest w szczególności do pełnej kontroli procesów wewnątrz organizacji przez możliwość: 

Realizacją tych procesów w samym systemie jak również udostępniania tych procesów innym aplikacjom, w celu ich realizacji wewnątrz tych aplikacji, 

Realizacją tych procesów w samym systemie jak również udostępniania tych procesów innym aplikacjom, w celu ich realizacji wewnątrz tych aplikacji, 

Transparentność i Ulepszanie Procesów w Organizacji

Głównym beneficjentem projektu jest w szczególności zespół, na co dzień dbający o prawidłową realizację działań w ramach ustalonych procesów, ich analizę i ciągłe doskonalenie. 

Ważnym aspektem jest pełna przejrzystość procesów dostępnych dla pracowników organizacji. Osoby odpowiedzialne za ich realizacji mogą nie tylko lepiej poznać i zrozumieć realizowane procesy, ale też przedstawić własne propozycje zmian w wybranym procesie wykorzystując do tego w pełni zaimplementowany mechanizm zarządzania zmianą.

Odbywa się to przez możliwość zamodelowania zmiany przedmiotowego procesu na podstawie utworzonego w systemie zgłoszenia wewnętrznego. W tym celu, dedykowany zespół projektowy przeprowadza analizę zgłoszenia, weryfikując i poddając je ocenie wewnętrznej.  Ostatecznie po właściwej akceptacji i zatwierdzeniach, zespół ds ciągłego doskonalenia procesów wdraża zmiany procesowe przez rozpisanie odpowiedniego projektu, którego celem jest implementacja nowego rozwiązania. 

Cały system zbudowany jest 
w oparciu o szeroko rozbudowany system uprawnień

System SZP jest rozwiązaniem dziedzinowym w zakresie projektowania procesów - oznacza to, że inne systemy i inne aplikacje typu workflow, w których przebiegają procesy prac, mogą opierać swoje działanie właśnie o SZP. 

AbiGOV jest rozwiązaniem dziedzinowym 
w zakresie projektowania procesów

Oznacza to, że inne systemy i inne aplikacje typu workflow, w których przebiegają procesy prac, mogą opierać swoje działanie właśnie o SZP.



Przykładowy schemat realizacji usprawnienia procesowego w SZP:

UJEDNOLICENIE I UDOSTĘPNIENIE Z JEDNEGO POZIOMU

AbiGOV - Katalog usług

Katalog usług to zestaw narzędzi, pozwalający w szczególności ujednolicić i udostępnić do zewnętrznych systemów wszystkie potrzebne informacji na temat, realizowanych w ramach organizacji usług. System, między innymi pozwala na:

Tworzenie rozszerzonych opisów usług na wzór opisów w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP)

Udostępnianie formularzy do serwisów zewnętrznych

Projektowanie wszystkich niezbędnych formularzy włącznie z ich obiegiem, potrzebnych do zebrania informacji od petenta potrzebnych do zarejestrowania wniosku, np. stworzenie formularzy, z odpowiednią ilością niezbędnych danych na potrzeby zarejestrowania wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego.

Funkcjonalności AbiGov

Dashboard
Rejestracja czasu pracy
Modeler BPMN
Powiadomienia
Kalendarz
Moje Listy To-Do
Moje Notatki
Baza wiedzy
Manager plików
Obsługa dokumentów,plików i umów
Rozliczania i budżetowanie
Użytkownicy, uprawnienia i kontrola dostępu
Dashboard
Rejestracja czasu pracy
Modeler BPMN
Powiadomienia
Kalendarz
Moje Listy To-Do
Moje Notatki
Baza wiedzy
Manager plików
Obsługa dokumentów,plików i umów
Rozliczania i budżetowanie
Użytkownicy, uprawnienia i kontrola dostępu

Struktura organizacyjna

Struktura organizacyjna jest istotnym elementem Systemu z uwagi na uprawnienia i dostępy w systemie zależne od tej struktury. W tym miejscu znajduje się w pełni sformalizowana i oficjalnie przedstawiona informacja na temat struktury organizacyjnej urzędu w postaci wielopoziomowego drzewa.

Dodatkowo System SZP stanowi referencję i jest systemem dziedzinowym w zakresie struktury organizacyjnej urzędu dla innych systemów. Każdy wdrażany w organizacji system, który będzie potrzebował informacji o strukturze organizacyjnej urzędu będzie mógł połączyć się z Systemem SZP i czerpać z tych danych.

Zarządzanie projektami

W tym module tworzone są projekty, w ramach których pracownicy urzędu (użytkownicy systemu), w swojej codziennej pracy, planują i wykonują czynności związane z tworzeniem i opisywaniem usług, jak również tworzą procesy wewnętrzne, które później są udostępniane innym systemom dziedzinowym.

Przykładem mogą być procesy typu SWOS (System Wsparcia Obsługi Spraw), czy procesy realizowane wewnątrz organizacji - np. Proces obsługi delegacji, proces wniosków urlopowych, procesy zakupowe Itp.

Projektowanie i udostępnianie procesów

Projekty są realizowane w podziale na dwa procesy: Projekty wewnętrzne zawierają proces zarządczy, w ramach którego planujemy czynności i prace do zrealizowania, celem których jest wypracowanie procesu zewnętrznego (np. procesu w ramach SWOS) 

Proces zarządczy może być powiązany z katalogiem usług - z konkretną usługą / opisem danej usługi.

Zgłoszenia zewnętrzne

Wszystko rozpoczyna się od zgłoszenia zewnętrznego. Rejestracja zgłoszenia rozpoczyna procedurę wprowadzenia nowej usługi czy nowego projektu, który będzie realizowany w innych systemach w ramach organizacji lub też modyfikacji istniejących.

Daje też możliwość wprowadzania i przeglądania propozycji zmian w ramach już istniejących i działających procesów. Każdy pracownik ma możliwość przeglądania procesów, które realizowane są w jego dziale, a także ma dostępne wszelkie narzędzia do tego, aby dokładnie opisać...

Modeler Diagramów BPMN 

Jest to narzędzie, które służy do graficznego projektowania procesów zarówno zarządczych, czy planowania codziennej pracy, jak i procesów, które będą realizowane w innych systemach.

Modeler diagramów BPMN służy również do tworzenia obiegu formularzy oraz opisów na potrzeby katalogu usług. 

Katalog Usług

Daje możliwość skatalogowania oraz pełnego opisania usług zarówno wewnętrznych, np. dot. obsługi delegacji jak również zewnętrznych - usług realizowanych w ramach obsługi poszczególnych spraw. Katalog usług stanowi swego rodzaju bibliotekę opisów usług, do której użytkownik sięga w momencie potrzeby użycia danej informacji.

Katalog usług jest też miejscem, w którym umieszczone opisy i formularze, będą udostępniane na zewnątrz do innych systemów np. na potrzeby BIP. 

Statystyki i Analizy

W ramach SZP nie mogło zabraknąć jednej z ważniejszych funkcjonalności, jaką są statyki i analizy procesów. System w szczególności zbiera dane w czasie rzeczywistym z realizacji poszczególnych czynności w ramach zaprojektowanych procesów i na tej podstawie generuje różne statystyki. Są to: 

- Statystyki ogólne, 

- Statystyki efektywności,

- Statystyki intensywności,

- Statystyki produktywności,

- Statystyki procesów.

 

W ramach analizy na podstawie zebranych danych w ramach samego SZP, jak i danych zewnętrznych, możliwa jest również szybka graficzna analiza „wąskich gardeł”, która w szybki sposób pozwala na identyfikację problemów w ramach zaprojektowanych procesów. 

System SZP umożliwia generowanie statystyk. Zebrane dane są analizowane pod kątem mierzenia efektywności, częstotliwości, natężenia i produktywności procesów. 

Spodobało Ci się nasze narzędzie?

Inne ważne funkcje ułatwiające pracę 

Dashboard

Rozbudowany dashboard, na którym pracownicy w łatwy i szybki sposób mogą weryfikować jakie zadania mają do zrealizowania w ramach procesów.

W Panelu Głównym przedstawione są statystyki najważniejszych do wykonania czynności w ramach procesów zarządczych z podziałem na Nowe, W trakcie, Zakończone, Wstrzymane, Anulowane. Są to konkretne prace i czynności, które konkretna osoba ma do wykonania danego dnia..

Zarządzanie kolumnami

Wygodne zarządzanie układem kolumn umożliwia użytkownikom dostosowywanie widoków i wyświetlanie tylko tych informacji, które są niezbędne. Funkcjonalność dot. całego systemu i daje możliwość konfiguracji wszystkich danych wyświetlanych w układzie tabelarycznym.

Filtrowanie

SZP umożliwia przeszukiwanie całego Systemu po wielu parametrach, a także pozwala użytkownikom na tworzenie i zapisywanie szablonów filtrów, co w sposób znaczący ułatwia i przyspiesza codzienną pracę w systemie.

Role i uprawnienia

System daje możliwość bardzo szerokiego, wręcz dowolnego zarządzania uprawnieniami, rolami i dostępami zarówno w ramach indywidualnych profili użytkowników, jak i całych grup użytkowników.

Każdy moduł posiada bardzo szeroko definiowany zakres uprawnień. Do każdego pracownika możemy podpiąć kilka różnych ról w ramach całego systemu. Każdy pracownik również może mieć różne role w ramach różnych projektów. W systemie dostępna jest również możliwość tworzenia grup...

Zastępstwa

W celu utrzymania ciągłości operacyjnej, system SZP posiada mechanizm zastępstw, który umożliwia przeniesienie wszystkich zaplanowanych do wykonania zadań, na inną osobę, pełniącą rolę zastępcy w przypadku nieobecności pracownika odpowiedzialnego za dane zadania. Zastępstwo zawsze jest ustalane czasowo i tylko w danym czasie osoba zastępująca będzie mogła przejąć obowiązki zastępowanego pracownika. 

Nieustanny rozwój

W Aberit nie zwalniamy tempa. Cały czas udoskonalamy istniejące 
i pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami naszego systemu.

W ramach abonamentu zapewniamy okresowe aktualizacje AbiFlow.